Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Baro teklifi: Üç şehirde yeni baro kurulabilecek

Ekim ayında yapılacak baro seçimleri öncesi istenen değişiklik yasalaşmış olacak. Teklife göre yeni baro kurulabilecek yerler İstanbul, Ankara ve İzmir olacak.

AK Parti’nin baroların yapısında ve seçim yönteminde değişiklik için gündeme getirdiği Avukatlık Yasasında Değişiklik Teklifinin gelecek hafta Meclis’e sunulması bekleniyor.

Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan Hutbesi’ndeki sözlerine yönelik açıklamasının ardından AK Parti yetkilileri “Şimdi tam zamanı” diyerek uzun yıllardır gündemlerinde bulunan baroların yapısını değiştirecek çalışmayı raftan indirdi. AK Parti Grup yönetiminde hukukçu grup başkanvekilleri ve partinin hukukçu milletvekilleri ile bir dizi toplantı yapıldı. Ayrıca bazı hukuk dernekleri ile de görüşmeler gerçekleştirildi. Daha sonra hazırlanan taslak çalışma son yapılan MYK’da ele alındı.

AK PARTİ BARO TEKLİFİ İÇİN MHP İLE GÖRÜŞTÜ

Edinilen bilgiye göre çoklu baro ve nispi seçim sistemi getirecek değişikliğin ekim ayında yapılacak baro seçimlerinden önce Meclis gündemine taşınarak yasalaştırılması konusunda görüş birliği oluştu. Bunun üzerine parti genel merkezinde bir sonraki gün kapsamlı bir toplantı daha yapıldı. Daha sonra taslak çalışma ile ilgili bir AK Parti Grup Başkanvekili, Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye bilgi verdi. Böylece çalışmayla ilgili iki parti arasında ilk temas gerçekleşmiş oldu. İki parti arasındaki görüşmelerin önümüzdeki günlerde de devam etmesi, teklifin gelecek hafta Meclis’e sunulması hedefleniyor. Değişiklik teklifi çalışması içinde yer alan AK Partili yetkili, “Gelecek hafta barolarla ilgili değişiklik teklifini bekleyin” dedi.

SADECE ÜÇ ŞEHİRDE YENİ BARO KURULABİLECEK

Üzerine çalışılan taslak değişiklik teklifine göre Türkiye Barolar Birliği ve 80 baronun topyekun karşı çıktığı illerde birden fazla baro kurulması fikrinden vazgeçilmedi. Ancak yeni baroların sadece avukat sayısı 5 binin üzerinde olan illerde, en az 2 bin üyeyle kurulabilmesi öngörülüyor. Bu durumda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de birden fazla baronun kurulabileceği belirtiliyor. AK Partililer ayrıca bu düzenlemenin yapılmasına karşın söz konusu illerde tek baro olarak da çalışmaların devam edebileceğine dikkat çekiyor. Yine üzerinde çalışılan taslak teklife göre baro seçimlerinde nispi temsil yöntemi uygulanacak.


Haber Kaynak : Gazete Duvar


Anahtar Kelimeler: teklifi: şehirde kurulabilecek