Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


AYM'den 'güvenlik soruşturması' iptali: Kişisel verilere ulaşılması Anayasa'ya aykırı

CHP İPTAL BAŞVURUSU YAPMIŞTI

Anayasa Mahkemesi (AYM) güvenlik soruşturması yapan birimlerin; kamu kurum ve kuruluşlarının arşivinde yer alan ve hukuki denetimden geçmeyen bilgilere erişebileceğine dair düzenlemenin iptal gerekçesini yayımlandı.

CHP İPTAL BAŞVURUSU YAPMIŞTI

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, CHP milletvekilleri, '4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanunununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunu'ndaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerin kamu görevinde çalıştırılacak kişilerle ilgili çeşitli bilgilere erişmesine olanak tanıyan hükmün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

"ÖNGÖRÜLEMEZ BİR SINIRLAMA..."

İptal talebinin gerekçesinde, kuralın güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması faaliyeti kapsamında kamu idaresine, kamu görevine girme hakkını kullanmak isteyen kişiye ait kişisel verilere sınırsız bir şekilde erişme ve bu verileri toplama, sınıflandırma, işleme ve değerlendirme imkanı verdiği, kamu hizmetine girme hakkına öngörülemez bir sınırlama getirdiği belirtilerek hükmün anayasaya aykırı olduğu kaydedildi.

"KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI"

Yüksek Mahkeme, oy birliğiyle söz konusu kuralı anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Anaya Mahkemesi'nin 19 Şubat 2020 tarihli kararının hüküm kısmında şöyle denildi:

"18/10/2018 tarihli ve 7148 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanun’un 29. Maddesiyle 26/10/1994 tarihli 4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 1. Maddesine eklenen ikinci fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline 19/2/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi."

 

Haber Azad


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi


HABERLER