Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


ANADOLU’DA KÜLTÜREL SEFERBERLİK...

Anadolu Yazarlar Birliği’nin “Gittikçe Geliyoruz” üst başlıklı okuyucu ile buluşma programları, pandemi sonrası dönemde Mardin ve Diyarbakır illerini de içerisine alarak devam etmektedir.

Anadolu Yazarlar Birliği’nin, kültür sanat hayatında sivil toplum kuruluşlarının önemli bir yeri olduğu düşüncesiyle pandemi öncesinde “Gittikçe Geliyoruz” diyerek başlatıp ara verdiği kültürel bir seferberlik olan Anadolu Kültür Buluşmaları, geçtiğimiz ay itibariyle yeniden hayata geçirildi...

Her ay farklı şair ve yazarlardan oluşan bir heyetle Anadolu’nun muhtelif şehirlerine ziyaretler gerçekleştirilecek olan buluşmalarda, Ekim ayında Sinop ve Samsun programları gerçekleştirilmiş; hem kültür sanat dostlarıyla, hem de o şehirdeki kültür sanat aktörleriyle bir araya gelinmişti.

Kasım ayı programı çerçevesinde ise 17 Kasım Çarşamba Mardin, 18 Kasım Perşembe günü ise Diyarbakır’da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Anadolu Yazarlar Birliği tarafından “Toplumların ve ülkelerin, maddi kalkınmalarına manevi ve kültürel kalkınmayı da eklemeleri gerekmektedir. Kalkınmanın kültürel boyutunun ihmal edilmesi durumunda, maddi kalkınmanın kısa vadedeki görece refahı bir aldanışa yol açar ve yanlışın farkına varıldığında çoktan açılmış olan makas, toparlanmayı daha güç bir hale getirir... Vakit, kültürel bir ihya için topyekün mücadele vaktidir! Her kişi ve kurum kendi çevresinden başlayarak imkanları ve gücü nispetinde meselenin hayatiyetini yüksek sesle ifade etmelidir.” sözleriyle açıklanan “Anadolu Kültür Buluşmaları” kapsamında, şair ve yazarlar ana meselesini gençlik ve kültür olarak belirleyerek Anadolu’yu adım adım dolaşmaya, özellikle gençlere ulaşmaya çalışıyor.

Şair ve yazarlar Mardin ve Diyarbakır’da...

Anadolu Kültür Buluşmaları kapsamında 17 Kasım Çarşamba saat 16:00’da Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek programda şair ve yazarlar Yusuf Tosun, Hüseyin Karaca, Mustafa Ekici ve Sıddık Ertaş yer alacak.

“Anadolu Gençliği ve Medeniyet Bilinci” başlığı altında konuyu farklı boyutlarıyla değerlendirecek olan konuşmacılar, aynı zamanda gençlerle sohbet edecek.

18 Kasım Perşembe günüsaat 18:00’da gerçekleştirilecek Diyarbakır programının başlığı ise “Popüler Kültür Karşısında Anadolu ve Gençlik”.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programda konuşmacı olarak şair ve yazarlar Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Tosun, Erol Erdoğan, Sıddık Ertaş ve Hüseyin Karaca yer alacak.

***

BASIN BİLDİRİSİ

Toplumların ve ülkelerin, maddi kalkınmalarına manevi ve kültürel kalkınmayı da eklemeleri gerekmektedir. Kalkınmanın kültürel boyutunun ihmal edilmesi durumunda, maddi kalkınmanın kısa vadedeki görece refahı bir aldanışa yol açar ve yanlışın farkına varıldığında çoktan açılmış olan makas, toparlanmayı daha güç bir hale getirir. Ülke ve millet olarak yaşamakta olduğumuz süreç, dış koşullar ve konjonktür itibariyle “bekâ” kavramıyla ifade ediliyor. Eğer durum böyleyse, bunun üstesinden sadece politik, ekonomik ve askeri yöntemlerle gelinemeyeceğine tarih şahittir! Bu kurumların vazifelerini ifa etmelerine eşlik edecek bir kültürel ihya süreci, sözkonusu “bekâ”nın tam da merkezinde yer almaktadır. Bu tespitler yeni değil; bize ait değil... Muhtelif vesilelerle, toplumun hemen her kesiminden bu meseleyi dert edinen kişiler ya da farklı kurumlar tarafından ifade edilen gerçekler. Bu tablo karşısında özellikle sivil toplum kuruluşlarının, kültür odaklı kurumların adeta olağanüstü hal, seferberlik ilan ederek, bizatihi kendi varlık gerekçelerini berhava edecek olan bu irtifa kaybını önlemek için mücadele vermeleri gerekmektedir. Zira popüler kültürün iğdiş ettiği nesiller ile sembol ve slogana yaslanan, görüntüyü kurtarmaya ayarlı ve dolayısıyla aldatıcı bir kültürel vahada gönül eğlendiren nesiller at başı gitmekte! Kültür ve sanat, epistemolojik ve estetik birer olgu olmalarının çok ötesinde ontolojik ve dolayısıyla birincil derecede hayatî bir meseledir. Bu hayatiyet ve içinde bulunduğumuz ahval karşısında Anadolu Yazarlar Birliği olarak durumdan vazife çıkarıyor, kültürel meselelerde duyarlılık sahibi tüm kişi ve kurumları da inisiyatif almaya davet ediyoruz. Vakit, kültürel bir ihya için topyekün mücadele vaktidir! Her kişi ve kurum kendi çevresinden başlayarak imkanları ve gücü nispetinde meselenin hayatiyetini yüksek sesle ifade etmelidir. Biz yola çıkıyoruz... Anadolu şehirlerindeki hemdertlerimiz ile buluşacak; ne yapmalı, nasıl yapmalı diye istişarelerde bulunacağız. Umulur ki fert fert her birimiz bu toprakların irfan ve medeniyet birikimini yeniden kuşanırız ve tarihi kaderimiz yeniden tecelli eder. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kaynak: Anadolu Yazarlar Birliği

 
HABERLER