YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


ALBAYRAK: 2020'DE YENİLENMİŞBİR EKONOMİYLE BAŞLAYACAĞIZ, ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ 6 AYDIR ÇOK İYİ GİDİYOR...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Bölgemizde en dayanıklı bankalar ülkemizde. Enflasyonla mücadele tek haneli rakamları görünceye kadar devam edecek. 2020'ye yenilenmiş bir ekonomiyle başlayacağız. Yeni yüzyılı yeni perspektifle yorumlamak gerekir

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu için ABD’de bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen New York Buluşması programında konuştu.

Berat Albayrak, "Bölgemizde en dayanıklı bankalar ülkemizde. Enflasyonla mücadele tek haneli rakamları görünceye kadar devam edecek. 2020'ye yenilenmiş bir ekonomiyle başlayacağız. Yeni yüzyılı yeni perspektifle yorumlamak gerekir. Eskiye bakanlar kaybedecek" dedi.

Albayrak, "ABD ile ilişkilerimiz sadece iki ülke için değil dünya için de önemli. İkili ilişkiler 6 aydır çok iyi gidiyor. Geçen yüzyıla bakanlar kaybedecek" diye konuştu.

Albayrak, uzun uzun konuşmak yerine önemli birkaç konuya değinmek istediğini belirterek “Hakikaten çok başka bir yüzyıl, çok başka bir dönem ile karşı karşıyayız. Önümüzdeki süreçler için çokça dile getirilen iki şey var, ticaret savaşları ve resesyon” dedi.

“ÜÇÜNCÜ ÜLKELER İÇİN ÇOK FARKLI TEHDİT VE FIRSATLAR DA VAR”

2008’de yaşanan küresel krizden sonra dünyanın kendisini toparlamaya çalıştığını belirten ve küresel ekonominin bir kez daha resesyon tehlikesi ile yüzleştiğini söyleyen Bakan Albayrak, “Bu resesyon tehlikesinin ötesinde iki süper güç, Amerika ve Çin özelinde oluşabilecek ticaret gerginliğinin siyasi, ekonomik, askeri ve güvenlik etkilerinin ötesinde, çok farklı tehditlerin karşı karşıya olduğu bir dönemde üçüncü ülkeler için çok farklı tehdit ve fırsatlar da var” diye konuştu.

Bu küresel tablo ve Türkiye’nin son 6 yıl içerisinde çok önemli krizleri atlattığını vurgulayan Albayrak, “Türkiye kritik bir dönemde kritik bir coğrafyada son 6 yılda çok önemli sınamalardan geçerek bugün belkide dünyada bağışıklık sistemini her geçen gün daha ileri bir noktaya taşıyan bir döneme geldi” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE, DÜNYADA ÖRNEK OLABİLECEK ÇOK GÜÇLÜ BİR KAPASİTEYE SAHİP'

BM görüşmelerinin yanı sıra ABD ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerinde geliştirilmesi için ABD’de bulunduklarını belirten Albayrak, “Türkiye özelikle sahip olduğu insan kaynağı ile yüzyıllardır tarihinden bugüne taşıdığı engin zenginlikle dünyada örnek olabilecek çok güçlü bir kapasiteye sahip” şeklinde konuştu.

Albayrak, Türkiye’nin dünyadaki ekonomik dalgalarla mücadele etmesinin yanı sıra PKK ve FETÖ gibi örgütlerle de mücadele etmekte olduğunu belirterek Türkiye’nin bu mücadelesinde ABD’deki Türk toplumunun da önemli bir rol oynadığını kaydetti.

Haber Kaynak : Sputnik