Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


AK Partili Gülaçar'dan F Tipi Cezaevi yorumu: Kim icat etmişse gâvur oğlu gâvur bir adammış

Meclis'te Sincan Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu görüşüldü. AK Partili Nuri Gülaçar F Tipi Cezaevleri için, "Kim icat etmişse çok gâvur oğlu gâvur bir adammış" dedi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda Sincan Ceza İnfaz Kurumları Raporu üstündeki görüşmeler yapıldı. Alt Komisyon Üyesi, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, insani hakları anlamında en güzele gitmenin kazanç getireceğini düşündüğünü anlatırken, ''Çalışmaları projelendirirken Batı’daki modellerin asla örnek alınmaması gerektiğini'' söyledi. Gülaçar, “Ben mesela, bu yüzden, F tiplerini kim yapmışsa, kim icat etmişse çok gâvur oğlu gâvur bir adammış diyorum çünkü bize ait değil bu yani tamamen Batı’ya ait bir şey” dedi.

'F TİPİ BİZE AİT DEĞİL... BATI'YA AİT'

CHP’li Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin ''Hayata dönüş operasyonlarında ağır müdahaleye'' dikkat çekerek Gülaçar’a destek verdiği komisyonda konuşmalardan yansıyan bazı bölümler şöyle:

AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar komisyonda şunları söyledi: "Cezaevlerimiz artık suçları ne olursa olsun devletin himayesinde olan insanların zorunlu ikamete tabi tutulduğu bir yer. Bundan dolayı, oradan gerçekten ismine uygun bir şekilde 'ıslah olarak' çıkması, topluma faydalı, yararlı bir birey, bir fert olarak çıkması öngörüldüğü için biz de bu temennilerle meseleye bakıyoruz. Yani insani haklar anlamında en güzele doğru gitmemizin bize kazanç getireceğini düşünüyorum. Biz kesinlikle Avrupa değiliz, kesinlikle Batı değiliz. Batı’daki bireysel yaşam tarzıyla... Biz Doğu toplumu olarak, bir Anadolu coğrafyası olarak çok farklı bir kimliğe, insani, sosyal anlamda çok farklı diyaloglara sahip olduğumuz için... Bu anlamda, çalışmalarımız projelendirilirken Batı’daki modeller asla örnek alınmamalıdır. Ben mesela, bu yüzden, F tiplerini kim yapmışsa, kim icat etmişse çok gâvur oğlu gâvur bir adammış diyorum çünkü bize ait değil bu yani tamamen Batı’ya ait bir şey."

'AVRUPA İÇİN F TİPİ MAKUL'

Gülaçar, F Tiplerinin Batı'ya ait olduğu savını da şöyle gerekçelendirdi: "F tipi uygulaması veya yüksek güvenlikli falan diye ifade edilen yerlerin uygulanması insani açıdan bizimle alakalı bir durum değil. Bakın, Avrupa için, Amerika için herhâlde çok makul, mantıklı bir şey. Yani orada, böyle çok azgın tiplere ne diyorlar? Gangster. Gangster tiplere karşı F tipi bir önlemin, hücre tipi bir önlemin çok makul ve mantıklı olduğunu düşünüyorum. Fakat biz Anadolu toplumu olarak 20 kişilik sofralarda yetişmiş, sosyal ortamlarda her birinin en az 50, 60, 100 arkadaşının olduğu bir hayattan geliyoruz. Cezaevi şartlarımızın biraz bunu da içermesinin, oradaki bireylerin cezalarını tamamlayıncaya kadar daha sağlıklı bir yaşam süreceğini düşünerek ifade ediyorum."

Devamı >>>
HABERLER