Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


AK Parti'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin, hem iç hem de uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.  Akbaşoğlu kararın hem iç hem de uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti.

Akbaşoğlu, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bazı hukukçu ve akademisyenlerin değerlendirmelerine yönelik yazılı açıklama yaptı.

"İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ile ilgili ya cehaletten ya da bilinçli bir şekilde, kafa karışıklığına sebebiyet verilmekte olduğu görülüyor." ifadesini kullanan Akbaşoğlu, şu görüşleri paylaştı:

"İşin aslı şudur: Uluslararası bir sözleşmenin onaylanmasının bir kanunla uygun bulunması yetkisi, yasama organı olan TBMM'ye, bu sözleşmeyi onaylama veya gerektiğinde fesih yetkisi ise yürütme organı olan Cumhurbaşkanına aittir. İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmesi, hem iç hukukumuza hem de uluslararası hukuka uygundur.  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan işlemde, esasa veya usule ilişkin herhangi bir problem bulunmamaktadır."
HABERLER