YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Afganistan'da uzlaşma sağlandı

Abdullah’ın Barış Konseyi’ne liderlik edeceğini, ekip üyelerinin ise hükümete dahil edileceğini ifade etti.

Afganistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki, Devlet Başkanı Eşref Gani ve rakibi Abdullah Abdullah’ın aralarındaki siyasi anlaşmazlığı sona erdirmek için ‘güç paylaşımı’ anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

 

Afganistan'da Seçim Komisyonu tarafından 18 Şubat'ta cumhurbaşkanı ilan edilen Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen Abdullah arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Sıddıki, Twitter hesabı üzerinden bugün yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Gani ve Dr. Abdullah Abdullah arasında güç paylaşımı anlaşması imzalandığını belirterek, Abdullah’ın Barış Konseyi’ne liderlik edeceğini, ekip üyelerinin ise hükümete dahil edileceğini ifade etti. Bugün imzalanan güç paylaşımı anlaşmasına göre Abdullah, ABD ile tarihi bir anlaşma imzalayan Taliban ile yapılacak barış görüşmelerine başkanlık edecek. Abdullah, daha önceki güç paylaşımı anlaşması kapsamında Yürütme Başkanı olarak görev alıyordu. Abdullah, seçim sonuçlarını tanımadığını dile getirerek, ‘paralel bir hükümet’ kurduğunu ilan etmişti. Bunun üzerine hem Gani, hem de Abdullah 9 Mart'ta ayrı ayrı yemin törenleri düzenlemişti.

Haber Kaynak : Doğru Haber


Anahtar Kelimeler: Afganistan' uzlaşma sağlandı

HABERLER