Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Af lobisi: Zenginler Trump'ın yakın çevresine on binlerce dolar aktarıyor

ABD'de görevini devretmeye hazırlanan Başkan Donald Trump’tan af isteyen varlıklı insanlar, Trump’ın yakın çevresine Beyaz Saray’ı affa zorlamak için on binlerce dolar para aktardığı iddia edildi.

Görevini devretmeye hazırlanan Başkan Donald Trump’tan af isteyen varlıklı insanlar, Trump’ın yakın çevresine Beyaz Saray’ı affa zorlamak için on binlerce dolar para aktardığı iddia edildi.

Trump'ın seçim yenilgisini kabul etmekten başka seçeceğinin kalmadığı ortaya çıkınca, yakın çevresinin de af lobiciliği yaptığı ve varlıklı insanlardan af için para topladıkları ileri sürüldü.

New York Times'ta yer alan habere göre, tek başına af yetkisine sahip ABD Başkanı Trump’ın, bu hakkın çoğunu kişisel veya siyasi müttefiklerini ödüllendirmek için kullandığı belirtilirken, eski bir federal savcı olan Brett Tolman’ın Beyaz Saray'da af lobisi yapmak için on binlerce dolar para kazandığı gündeme geldi.

Öte yandan, Başkan Trump'ın eski avukatı John M. Dowd, başkanla yakın ilişkisini kullanarak zengin bir suçludan on binlerce dolar para aldığını kabul ederken kendisini potansiyel başka müşterilere tavsiye eden kişilerle iş birliği yaptığı ortaya çıktı. 

DANIŞMANA 50 BİN DOLAR 

Eski bir C.I.A. ajanı John Kiriakou’nun affedilmesine yardımcı olması için, Trump'ın kampanyasını yürüten en iyi danışmanına 50 bin dolar verildiği iddiaları da gündeme bomba gibi düştü. 

Danışman gizli bilgileri yasadışı bir şekilde ifşa etmekten suçlu bulundu.

BAŞKAN TRUMP’IN SON ÇARESİ AF YETKİSİ

Donald Trump'ın, Kongre binasına yönelik baskından önce destekçilerini kışkırttığı ve Cumhuriyetçilerin Trump'a sırt çevirmesinden sonra, affetme yetkisi güçsüz bir başkanın son ve en olası çıkışlarından biri olmayı sürdürüyor.

"SIRADAN İNSANLAR DİKKATE ALINMIYOR"

Beyaz Saray’dan bir yetkili konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu türden özel ayrıcalıkların, Adalet Bakanlığı kurallarının gerektirdiği şekilde af bekleyen yüzlerce sıradan insanı dikkate almayarak temel bir hak ihlali olduğunu vurguladı.

ABD’de 1990'dan 1997'ye kadar af sürecini yakından takip eden avukat Margaret Love ise, “Af lobisi iddialarına yönelik birkaç tarihsel paralellik var belki de en yakını, Bill Clinton yönetiminin ailesini ve iş arkadaşlarını affeden 170 tane tebliğ yayınlaması olabilir. Clinton, çoğunlukla binlerce af başvurusu arasından en çok hak edenleri belirleyip Adalet Bakanlığı inceleme sürecinden geçen insanları affetti.” dedi.

Öte yandan 1993-2003 yılları arasında Kongre'de görev yapmış Cumhuriyetçi eski senatör Tim Hutchinson, “Ceza adaleti sistemi fena halde bozuk, fena halde kusurlu” dedi.

Devamı >>>
HABERLER