Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Abdullah Gül´den dikkat çeken yerel seçim açıklaması: Üzüntü verici

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimler sonrası ilk kez sessizliğini bozdu. Resmi internet sitesinden yazılı değerlendirmede bulunan Gül, isim vermeden Erdoğan´a çağrıda bulundu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 31 Mart yerel seçimleriyle değerlendirmede bulundu. Resmi internet sitesi "abdullahgul.gen.tr" üzerinden yazılı açıklama yapan Gül, isim vermeden Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´a çağrıda bulundu. Gül, "Türkiye´yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var. Türkiye´yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline getirmemek lazım" dedi. 

TÜRKİYE´Yİ TARTIŞMALI HALE ASLA GETİRMEMEK GEREKİR

Gül açıklamasında, "Hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye´ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye´yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir" ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

Resmi internet sitesi üzerinden yazılı açıklamada yayımlayan Abdullah Gül şu ifadeleri kullandı:

?Türkiye´nin 1950´de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye´nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici."
?BÜTÜN BUNLAR TÜRKİYE´NİN İTİBARINA ZARAR VERECEK ŞEYLER"
Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını belirten Gül, ?İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul´da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye´nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye´ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye´yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye´yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir" dedi.

 
HABERLER