Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


ABD'li Profesör Türkiye'deki gerçek enflasyonu açıkladı

Türkiye'de gerçek enflasyonun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde belirtilen rakamların çok üstünde olduğu ortaya çıktı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Ekonomi Profesörü  Steve HankeTürkiye'de gerçek enflasyonun Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerinin aksine yüzde 11.77 değil, yüzde 37.87 olduğu yorumunda bulundu. Sözcü'nün haberine göre, kendi yöntemiyle yaptığı hesaplamaları Twitter'da paylaşan Hanke, Türkiye'nin 3 Ekim için ölçülen yıllık enflasyon verisinin yüzde 37.87 olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonu yıllık yüzde 11.77 olarak bildiriyor. Ancak benim baz aldığım yüksek frekanslı veriler ve PPP prensiplerine (satın alma gücü paritesi) göre resmi olarak açıklanan bu oran, gerçek enflasyon oranının üçte biri bile değil” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı enflasyon verisini yıllık yüzde 11.77 olarak açıklamıştı. Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki ( TÜFE) eylül ayı artışı bugün açıklanacak. Kurdaki artışın nihai fiyatlara yansımasının enflasyonu yükselteceği öngörülüyor. Analistlerin eylül ayına ilişkin yıllık enflasyon tahminleri ise yüzde 11.79 ile yüzde 13 bandında yer seyrediyor. Aylık enflasyonda ise tahmin aralığı yüzde 1.01-yüzde 2.10 bandında bulunuyor.

Gelişmekte olan ekonomilere ilişkin analizleri ve döviz kuru tahminleri ile tanınan John Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke ‘zımni enflasyon modeli' ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor. Hanke'nin yöntemi, kur geçişkenliği oranını bire bir kabul etmesi ve tüm fiyatlar için dolar varsayımı yapması nedeniyle bazı ekonomistler tarafından kabul edilmiyor.
HABERLER