Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


ABD'den Türkiye'ye 'yargı' eleştirisi: Ciddi kaygılarımız var

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Türkiye'de yargının sivil topluma karşı 'tacizlerde' bulunduğunu söyledi. Yetkili bu durumdan ciddi kaygı duyduklarını da ifade etti.

Türkiye'deki gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan ABD'li dışişlerinden bir sözcü, 'sivil topluma karşı devam eden yargı tacizlerinden' ciddi kaygı duyduklarını söyledi.

Gazetecilerin tutuklanmalarına, teröre destek iddiaların geniş kapsamlılığına ve hakaret davalarına dikkat çeken sözcü, bu durumları 'taciz' olarak tanımladı.

"TÜRKİYE HALKI ÖZGÜRLÜKLERİNİ UYGULAMAYI HAK EDİYOR"

VoA Türkçe'de yer alan bir habere göre, Türkiye’deki gazeteci tutuklamalarıyla ilgili bir soruya cevaben e-posta üzerinden yazılı açıklama yapan sözcü, "Türkiye halkı, cezalandırılma korkusu duymadan insan hakları ve temel özgürlüklerini uygulamayı hak ediyor" dedi.

'İfade, barışçı toplanma ve dernek kurma özgürlüğünün korunması gerektiğini' söyleyen sözcü, bu özgürlüklerin Türkiye’nin anayasası, uluslararası hukuki sorumlulukları ve AGİT yükümlülüklerinde de yer aldığını vurguladı.

İBRAHİM HASKALOĞLU SORULDU

Dışişleri sözcusu söz konusu açıklamayı, geçen ay sosyal medyada yaptığı bir paylaşım yüzünden tutuklanan ve geçen hafta serbest bırakılan gazeteci İbrahim Haskoloğlu’yla ilgili bir soru üzerine yaptı.

Sözcü yaptığı açıklamanın, geçen hafta Türkiye’de mahkemenin Osman Kavala kararıyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı yazılı açıklamadaki ifadelerle benzerlik taşıdığı dikkat çekti.
HABERLER