Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


AB Çin'e uyguladığı Uygur zulmü yaptırımını uzattı

Avrupa Birliği dört Çinli diplomat ve bir Çin merkezli şirketi kara listeye aldı.

AB, üst düzey bir güvenlik direktörü de dahil olmak üzere dört Çinli yetkiliyi, Çin'in Sincan bölgesindeki insan hakları ihlalleri suçlamaları nedeniyle Mart ayında yaptırım listesine ekledi. Pekin, Avrupalılara kendi yaptırımlarıyla karşılık verdi.

AB'nin Çin'e yönelik yaptırımları, Tiananmen Meydanı'ndaki demokrasi yanlısı gösterilere rejimin yaptığı baskının ardından 1989'da AB'nin silah ambargosu uygulamasından bu yana ilk önemli "kısıtlayıcı önlem" oldu.

AB'nin kara listeye aldığı isimler arasında kuzeybatı Çin'de Müslüman Uygurları toplu olarak tutuklamakla suçlanan Sincan Kamu Güvenliği Bürosu müdürü Chen Mingguo da yer alıyor. AB, Chen'in ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu söyledi.

AB, yaptırım kararının gerekçesi olarak ise, "Uygurlara yönelik büyük çaplı keyfi gözaltılar ve aşağılayıcı muamele" olduğunu açıkladı.

Çin'in AB Büyükelçisi Zhang Ming, AB ile uzun süren müzakerelerin ardından, "Avrupa tarafının neden olduğu engeller" nedeniyle yatırım anlaşmasının tehlikede olduğunu söyledi.
HABERLER