OTİZMLİ ÇOCUKLARA EĞİTİM LÜTUF DEĞİL HAK

“Otizmli çocukları okula kabul ederken sanki bize lütufta bulunuyorlar. Okula aldıkları için teşekkür etmemiz bekleniyor

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’nda bazı veliler tarafından yuhalanan otizmli çocukların başka okullara gönderilmesi istendi. Görüntülerin sosyal medyaya yansımasıyla tepkiler çığ gibi büyüdü.

42’si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrencinin eğitim gördüğü Mehmetçik İlkokulu’nda bazı veliler, “çocuklarımıza şiddet uyguluyorlar” gerekçesiyle özel eğitim sınıfının kapatılmasını ve burada eğitim gören öğrencilerin başka okullara gönderilmesini istedi. İçlerinde otizmli çocukların da bulunduğu özel eğitim öğrencilerinin velileri bu duruma tepki gösterdi. Veliler arasında yaşanan tartışmaların videosunun sosyal medyaya yansımasıyla tepkiler büyüdü. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

‘MEB MÜFETTİŞLER KURULU NE YAPIYOR?’

 

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken, Aksaray’daki olayın münferit olmadığına dikkat çekerek “Yüzlerce olay var, Aksaray basına yansıdığı için duyuldu. Eylül Ekim ayında İstanbul’da buna benzer en az 50 tane olayla uğraştım” diyor.

Erken, eğitim almanın herkes için geçerli bir hak olduğunu fakat bunu defalarca vurgulamak ve talep etmek zorunda bırakıldıklarını söylüyor: “Otizmli çocukları okula kabul ederken sanki bize lütufta bulunuyorlar. Okula aldıkları için teşekkür etmemiz bekleniyor. Böyle bir şey yok, ben herkes gibi vergi ödüyorum ve herkes gibi vatandaşım.”

Başka bir sorunsa okullarda otizmlilere yöneltilen keyfi uygulamaların denetlenmiyor olması. Erken, “Ailenin şikâyetine gerek kalmadan öncelikle bunların yapılıp yapılmadığını Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri denetlemeli. Bununla ilgili gereklilikleri yerine getirmiyorsanız bu zaten her şeyden önce sizin suçunuz” diyor.

Yasayı uygulamayan ve otizmli öğrencilerin eğitim hakkını ihlal eden yöneticiler ve öğretmenler için MEB tarafından defalarca soruşturma açıldığını fakat bu soruşturmalardan birinin bile sonucunun paylaşılmadığını anlatıyor, Erken: “MEB’de bir müfettişler kurulu var, bu müfettişler ne yapıyor?

Devamı >>>HABERLER