Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


90 yıldır kullandığımız ilaç Koronavirüsü yendi

Türkiye'nin efsane ilacı Gripin Koronavirüsün çaresi çıktı. Gripinin içerisinde bulunan kinin şimdi de Koronavirüs karşı kullanılıyor.

Eczacılık fakültesi mezunu Necip Akar'ın, yerli ilaç üretim tutkusu vardı. O tarihte milli ilaçlar için kollarını sıvayan Necip Akar, 1931 yılında Gripin adlı ilacın üretim çalışmalarına başladı ve 1935 yılında ilk üretim yapıldı.

Milli ve yerli olan Gripinin içerisinde kinin vardı. İsminde de bu kullanıldı içinde de. Gripin özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu için bir devrim oldu. O yıllarda yaşayanlar için en çok tercih edilen ilaçtı ve bakkallarda bile satılıyordu.

Gripin Özellikle kamyon şoförleri tarafından leblebi gibi kullanılıyordu. Gripinin Antiviral etkisi içerisindeki kinin yüzündendi. Gripinin etken maddesi kinin,  aynı zamanda ımmunomodulator yani bağışıklığı düzenler.

Kinin, bir yandan her insanda olan yani doğuştan gelen bağışıklık sistemini düzenlerken diğer yandan da akciğer alveollerindeki ( Bronş uçlarında) bağışıklık hücrelerine virüsün girip burasını ele geçirmesini engeller.

Koronavirüs de tıpkı grip virüsü gibi bu bağışıklık sistemine girip burasını tahrip ediyor ve akciğere oksijen girişini engelliyor. Kinin makrofaj içerisindeki PH’ı değiştiriyor ve bu sayesinde virüslerin çoğalmasını engelleyip akciğeri kurtarıyor.

 

Aynı zamanda da alınan virüslerin makrofajlardan dışarı çıkmasını engeller. Kinin Trump’ın da kullanıp tavsiye ettiği ilaçtı.

Yerli ve milli Gripin’in seyri şöyle oldu.

1952 yılında Cağaloğlu’nda ilk fabrika binası kuruldu, Gripin’i artık herkes tanıyordu.

1957 yılında Necip Akar’ı elim bir deniz kazasında kaybettik. Eşi Melahat Akar ve kızı Nebahat Türkan Özsezen şahıs şirketi olarak faaliyeti sürdürdüler.

1976 da Şirket, unvanını Necip Akar Holding A.Ş. olarak değiştirip, başarılarını bu isim altında sürdürmeye karar verdi. Bundan sonra, grup şirketleri de bu isim altında toplanacaktı.

1977’de Yılın başlarında %50’si Necip Akar Holding A.Ş.’nin ve diğer %50’si kişilere ait olmak üzere Gripin İlaç A.Ş. unvanı altında yeni bir üretim şirketi kuruldu.

2016 yılında Gripin İlaç AŞ; Gripin Kaşe, Gripin Bebe Pediatrik Şurup Gripin Hot Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet (6-12 poşet), Gripin Hot Pediatrik Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet (6-12 poşet), Gripin Hot D Tek Kullanımlık Toz İçeren Poşet (6-12 poşet), Gripin Kapsül (4-8 kapsül), Grizinc Kapsül(40 kapsül), Grizinc 15 mg/5 ml Şurup (100 ml) ve Gripal Tablet (10-20 Tablet) isimli ürünlerin ruhsatına sahip olup bu ürünleri üretmektedir.

Gelelim işin acı yanına

Bundan yaklaşık 10 yıl önce Gripini Gripin yapan kinin etken maddesi ilaçtan çıkartıldı.

Bu karar neden alındı kamuoyuna da açıklanmadı.

Kinini giden Gripin de parasetamol kaldı.

Koronavirüse karşı ortaya çıkan olumlu etkisinden dolayı belki tekrar kinine dönerler.

Sonuçta Türk milleti Koronavirüsün ilacını sessiz ve reklamsız olarak 80 yıl kulandı.

Kaynak: milatgazetesi.com
HABERLER