Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


65 yabancı akademisyenden Erdoğan'a Şehir Üniversitesi mektubu

65 yabancı akademisyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Şehir Üniversitesi mektubu göndererek "Kapatmak Türkiye'nin itibarına zarar verir" dedi.

Halkbank ile yaşadığı mali sorunların ardından yönetimi kayyıma devredilen İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılacağı konuşulurken çeşitli ülkelerden 65 akademisyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazdı. Akademisyenler, üniversitenin kapatılmasının Türkiye’nin itibarına zarar vereceğini savunarak Cumhurbaşkanından devreye girmesini istedi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Üniversitenin kapatılmasının “Akademik kurumların özgürlüğü ve özerkliği açısından Türkiye'nin itibarına bir darbe olacağının” belirtildiği mektupta, “AK Parti tarafından 20 yıl önce omuzlanan demokratikleşme misyonunun farkındayız, saygıyla, bu süreci tersine çevirmenizi istiyoruz. Çünkü akademik özgürlüğün güvencesi olmadan hiçbir demokrasi tam değildir" ifadeleri yer aldı.

"AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞÜN GÜVENCESİ OLMADAN HİÇBİR DEMOKRASİ TAM DEĞİLDİR"

Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e de iletilen mektupta şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan,

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin kapatılması ile ilgili haberler aldığımız için büyük bir endişe ve rahatsızlık duyuyoruz.

Şehir Üniversitesi, 30 yıllık Bilim ve Sanat Vakfı'nın (BISAV) entelektüel yolculuğunu karakterize eden, iyilik, hakikat ve güzellik arayışında kuruldu. Amaç, evrensel olanı ve özellikle de evrenseli özgürce keşfetmek için bir üniversite yaratmak ve bu keşifin meyvelerini, küresel bir fikir ağında paylaşmaktı. Bir dizi dünya görüşünü kucaklayan binlerce tutkulu öğrenci, heyecan verici yolculuklarında bu saygın akademisyenlere eşlik etti. #ŞehirHepimizin girişimleri sayesinde bu öğrenciler sürekli olarak seçtikleri üniversitede çalışmaya devam etme ve herhangi bir siyasi kavgaya katılmama isteklerini vurguladılar.

Böyle bir üniversitenin kapatılma ihtimali, kesinlikle yüzlerce üniversite personelinin yanı sıra 7000'den fazla lisans ve lisansüstü öğrencinin mağdur olmasına yol açacaktır. Üniversitenin kapatılması, akademik kurumların özgürlüğü ve özerkliği açısından Türkiye'nin itibarına önemli bir darbe olacaktır. AK Parti tarafından 20 yıl önce omuzlanan demokratikleşme misyonunun farkındayız. Saygıyla, bu süreci tersine çevirmenizi istiyoruz. Çünkü akademik özgürlüğün güvencesi olmadan hiçbir demokrasi tam değildir.

Bu konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Olumlu cevabınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla, #ŞehirHepimizin girişimi

Mektuba imza atan isimler, ABD’den Fransa’ya, Kanada’dan Almanya’ya, İngiltere’den Avustralya’ya kadar çok sayıda üniversitede akademik hayatlarını sürdürüyor.

İmzacıların tam listesi ise şöyle:


Haber Kaynak : Milli Gazete


HABERLER