Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


10 KASIM’DAKİ SAYGI DURUŞU: DÜNYADA KOMİK OLAYLAR LİSTESİNE GİRMEYE ADAY

Mustafa Kemal'in ölümünün ardından tam 81 yıl geçti... 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yuman Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemali anmak için tüm ülkede çeşitli törenler yapıldı.

 Mustafa Kemal'in ölümünün ardından tam 81 yıl geçti... 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yuman Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için tüm ülkede çeşitli törenler yapıldı.

Neredeyse her ülkenin bir kurucu lideri, kurucu kadrosu ve kurucu felsefesi vardır. Türkiye Cumhuriyetinin de öyle. Ancak 1923'te ilanından sonra öyle bir hava yaratıldı ki bu ülke bu halk sanki kökleri havada ilk defa yeryüzüne gelmiş gibi davranıldı. Yani geçmiş ya tamamen silindi ya da geçmişe hakaret nazarıyla bakıldı. 

Oysa Türkler bundan önce de birçok büyük devletler kurmuşlardı. Hakeza bu Cumhuriyeti de Türkler- Kürdler kurucu unsur olarak birlikte kurdular. Ancak ne yazık ki kısa bir süre sonra; önce kurucu temel felsefe olan Manevi değerlerle problemler yaşandı, ardından tek millet söylemiyle ulusçu anlayış egemen kılınmaya çalışıldı. Bu durum haliyle beraberinde huzursuzluklara ve çeşitli olaylara sebep oldu. 

"Konuşulması - dokunulması yasak konular ve insanlar" ihdas edildiği, bunlar yasalarla koruma altına alındığı için bu konulardaki huzursuzluklar ve tartışmalar nihayet bulmuş değil.

Devamı >>>

 

 
HABERLER